Knihovna MŠ

  1. Knihy lze půjčovat a vracet v ředitelně MŠ.
  2. Knihy zapůjčuje ředitelka nebo zástupkyně na dobu max. jednoho měsíce.
  3. Současně lze zapůjčit 2 knihy do rodiny.
  4. Knihy půjčujeme pouze zákonným zástupcům dětí naší mateřské školy.
  5. Při poškození nebo ztrátě knihy je ten, kdo si ji půjčil, povinen knihu uhradit v plné výši.

Knížky pro děti

BAMBALANDA A ŠTRUMTALANDA
Jiří Šandera
ilustrace Vendula Kramářová
Bambalanda a Štruntalanda a jsou hodní domácí skřítkov, teří se jednoho dne nastěhují do domku, ve kterém žijí děti Jurášek s Kačenkou a jejich rodiče. Celá rodina zažije s všetečnými kamarády spoustu dobrodružství a legrace, vždyť ovládají různá zajímavá kouzla a jejich čarodějný klobouk udělá řadu užitečných skutků.
CO MĚ ČEKÁ VE ŠKOLCE
Jiří Šandera
ilustrace Veronika Čtvrtečková
Připravte své dítě na vstup do mateřské školky! Veselé i poučné příběhy, které pomáhají rodičům připravit děti do mateřské školky. Společně s Kačenkou a jejími kamarády se děti dozvídají, že ve školce je to fajn a nemusí se ničeho bát. Poznají spoustu kamarádů a zažijí plno legrace i dobrodružství. Knížka je určena všem dětem, které se chystají do mateřské školky, a jejich rodičům, aby je na tento vstup připravili.
CYRIL A LESNÍ SKŘÍTEK
Marie Adamovská
ilustrace Edita Plicková
Pohádková knížka pro děti od 4 let. Veselé i napínavé příběhy chlapce z hájovny Cyrila a lesního skřítka Vikiho nejen děti pobaví, ale i poučí o tajemství lesa a jeho obyvatelích.
DRAKA JE LEPŠÍ POZDRAVIT ANEB O ETIKETĚ
Miloš Kratochvíl a Daniela Krolupperová
ilustrace Markéta Vydrová
S podtitulem: Základy slušného chování pro malé děti v krátkých pohádkách a verších. Slušnému chování je potřeba se učit již od útlého věku. Aby ale děti neodradily suché poučky či odtažité kárání, rozhodli se autoři učit je etiketu prostřednictvím příběhů. Je v nich ukryto poselství o tom, že má člověk vždy slušně zdravit, prosit i děkovat, že si musí po sobě uklízet, neničit věci, dělit ses ostatními, že nemá být lhostejný ke svému okolí. Ke každému příběhu je připojen rádce pro rodiče, jak mají ratolesti dobrému chování učit, i tipy na to, jak vlastně takové dobré chování vypadá (například u stolu). A nakonec, aby se to všechno dobře pamatovalo, nechybí pěkná básnička.
HROŠÍ PŘÍBĚHY
Vladimíra Spielvogelová a Jaroslava Spielvogelová
ilustrace Lenka Procházková
V této knize se děti seznámí s hroším stádem vedeným tátou Hanym, hroší holčičkou Edynkou a jejím bratrem Hanýskem. Oba sourozenci zažijí mnoho legrace i nebezpečných dobrodružství, díky kterým se naučí, že lež má krátké nohy, jak cenné je přátelství, že se vyplatí poslouchat rodiče, ale i jak je důležité pravidelně si čistit zoubky.
KOCOUREK SE VRACÍ
Michaela Hrachovcová
ilustrace Alice Danielovská
Kniha pro předškolní a mladší školní děti vypráví příběh kocourka, který neposlechl maminku a vydal se za dobrodružstvím. V lese se setkává s nebezpečím, ale potká také kamarády, kteří mu pomohou najít cestu domů. Kniha je metaforou lidského hledání. Ukazuje, že přestože člověk udělá chybu, která s sebou nese důsledky, existuje naděje na nalezení cesty zpět.
KRTEK A ZELENÁ HVĚZDA
Hana Doskočilová
ilustrace Zdeněk Miler
Příběh Krtek a zelená hvězda vypráví o tom, jak Krtek při hloubení svých chodbiček nalezne něco zvláštního. Zelený kamínek – svítí jako lucernička, je to prostě poklad! Nechce si ho nechat jen sám pro sebe, chce se o radost podělit i s ostatními. Jenomže zlodějka straka si ho odnese do hnízda a… nakonec Krtečkovi pomůže Měsíc a vynese kamínek – zelenou hvězdičku na noční oblohu, aby se z ní mohli radovat všichni.
O DUHOVÝCH VÍLÁCH A O KOMETĚ NE
Marie Adamovská
ilustrace Pavlína Kourková
Napínavý pohádkový příběh o tom, jak zloníci z vesmíru přilétli na planetu Zemi a svou mocí proměňovali všechno dobré ve zlé. Kdyby nebylo duhových víl, které přilétly na pomoc, kdo ví, jak by to se Zemí dopadlo. Příběh děti nejen zaujme a pobaví, ale i poučí.
O KVĚTUŠCE A TESAŘÍKOVI
Jitka Vítová
ilustrace Lenka Grimová
Květuška je sedmiletá holčička, která svým rodičům působí radost. Jejího tatínka však trápí, že se dcerka zbytečně a přehnaně bojí hmyzu, každého sebemenšího broučka. Jednoho dne se Květuška vyleká černo-žlutého brouka natolik, že před ním začne zmateně utíkat. V lese náhle zakopne o kouzelný pařez. Usne a po probuzení zjišťuje, že se zmenšila a její velikost odpovídá velikosti broučků.
KVĚTUŠKA HLEDÁ TESAŘÍKA
Jitka Vítová
ilustrace Tereza Valášková
V prvním díle knihy „O Květušce a tesaříkovi“ jste se seznámili s Květuškou. Ta zakopla o kouzelný pařez a zmenšila se do velikosti brouků. V hmyzí říši potkala svého nejlepšího kamaráda tesaříka dubového a společně prožili spoustu dobrodružství. O rok později v druhém díle „Květuška hledá tesaříka“ Květuška klopýtne o pařez opět a tentokrát se do říše hmyzu nedostane sama, ale s ní se mezi brouky ocitne i protivný Mirda, bratr Květuščina kamaráda Matěje. V hmyzí říši u rodného stromu pak někdo chybí? Květuška se přivítala s můrkou, pavoučicí, ale kde je tesařík?
POHÁDKY Z KOUZELNÍ ZAHRADY
Jiří Šandera
ilustrace Vendula Kramářová
„V jedné malinké dědince nedaleko jednoho velkého města je pěkný domek a u toho domku malá zahrada. V té zahradě je spousta věcí a taky stromy a ještě další rostliny. Zkrátka tak jako v každé pořádné zahrádce.
Ale nemyslete si, že ty rostliny a rozličné věci jsou neživé. Právě naopak – stromy, stromky, keře, keříky a všechny ostatní rostliny a rostlinky jsou každou minutou, každou hodinou a každým dnem živější a větší a taky umějí měnit barvy. A co toho mezi sebou napovídají! Někdy se tomu až nechce věřit, kolik zažijí v té zahradě příběhů a dobrodružství.
Nevěříte? Tak se hezky posaďte, uvelebte, nevrťte se a poslouchejte…“

 

U VŠECH ČERTŮ
Jiří Kahoun
ilustrace Ivo Houf
Mocný vládce Remcal, brepta Šmoura, kulhavý rozumbrada Camfour, koktavý Maťátko a malý neposeda Prskavka jsou pěkně povedená čertiska. Nejradši lenoší v teplém peklíčku, když však jde o něco dobrého na zub nebo nějakou lumpárničku, hned ožijí. A protože jsou to popletové, o rozruch a taškařice je postaráno. U všech čertů, to zas byla mela, když se vyhrnuli na svět!. A to by v tom byl čert, abyste se s touhle rohatou knížkou nepobavili! Knížku napsal Jiří Kahoun, autor příběhů o včelích medvídcích.

Knížky pro rodiče

Bilingvní rodina
Edit Harding-Esch a Philip Riley
Tato příručka poskytuje potřebné informace všem rodičům, kteří se rozhodli vychovávat své dítě ve dvojjazyčném prostředí. Pomůže pochopit všechny faktory ovlivňující výchovu, nabídne širokou řadu řešení problémů, které se při tomto stylu výchovy naskytují.
Co dělat, aby se vaše děti spravně chovaly
Sal Severe
Jak postupovat, když děti neposlouchají – ignorují výzvy, odmlouvají, hádají se mezi sebou, provokují rodiče k hněvivým výbuchům?
Autor této knihy nabízí důkladný, přitom srozumitelný a konkrétní návod, jak si v takových situacích poradit.
Co chceš, mami?
Claudia a Eberhard Mühlanovi
Autory této publikace jsou manželé, sami rodiče 13-ti dětí. Naleznete zde podněty pro výchovu předškolního až předpubertálního věku. Kromě toho se dozvíte – jak uplatňovat výchovná pravidla vzhledem k situaci a věku dítěte, kde začíná disciplína a kde má své hranice a spoustu zajímavých tipů s osobních zkušeností.
Děti potřebují hranice
Jan-Uwe Rogge
Řešení výchovných problémů dnešních rodičů autor nevidí v návratu k direktivním předpisům, zákazům a nařízením, ale v partnerské cestě ve výchově – snaze se vzájemně respektovat.
V knize se snaží rodičům i vychovatelům dodat svými návrhy na řešení odvahu důsledně jít ve výchově cestou, která dává dětem pocit bezpečí a jistoty.
Děti potřebují prarodiče
Isabella Hauser-Schöner
Mezigenerační sdílení je pro naše děti i pro společnost, ve které budou žít, nesmírně důležité. Autorka pomáhá čtenáři pochopit odlišnosti výchovné úlohy prarodičů.
Zatímco na rodičích leží tíha odpovědnosti za výchovu dětí, prarodiče jsou svým vnukům spíše vlídnými průvodci, korigující požadavky rodičů.
I rodiče by měli dělat chyby
Jiřina Prekopová
Známá psycholožka a rodinná terapeutka se už po několik desetiletí zabývá výchovnými problémy a rodinnou psychoterapií.
V této knize shrnuje svou celoživotní praxi a poznání – rodiče, kteří prošli přísnou výchovou předávanou z generace na generaci dnes často odmítají jakékoliv tresty a pravidla, tolik potřebná pro nastavení správných hranic.
Jak přežít dospívaní svých dětí
Sheila Dainowová
Dospívání se ve většině případů přižene jako děsivý uragán. K tomu, abyste toto období ve zdraví přežili, je třeba správně využít svou rodičovskou moc.
Autorka Sheila Dainowová je psycholožkou, ve své poradenské praxi se věnuje pomoci rodičům. Základní kostrou její práce je myšlenka – získat větší kontrolu nad svými životy.
Jak vychovat děti a nepřijít o rozum
Kevin Leman
Jak přimět děti, aby dělaly to, co po nich chcete? Jak poznat, kdy je třeba malým dravcům přistřihnout křídla? Jak stanovit přiměřené kapesné, večerku a výhody?
Na tyto a mnohé další otázky Vám odpoví kniha Kevina Lemana, uznávaného psychologa a autora několika knižních bestsellerů.
Koktavost a vaše dítě
Alžběta Peutelschmiedová
Koktají děti úmyslně? Nebo snad z nervozity? V jakém věku dítěte je vhodný zásah odborníka? Jak logoped s dítětem pracuje?
I tyto odpovědi Vám mohou pomoci rozklíčovat problém s řečí již v raném věku a předejít tak větším problémům.
Malý tyran
Jiřina Prekopová
Autorka je známou dětskou psycholožkou. V této knize se snaží rodičům odkrývat kořeny nezdravě narůstající panovačnosti dětí. Vysvětluje tento fenomén a ukazuje, jakou podporu ve svých rodičích děti potřebují, aby se mohly nerušeně vyvíjet.
Neklidné dítě
Jiřina Prekopová a Christel Schweizerová
Autorky jsou uznávané odbornice u nás i ve světě.
Tato jejich společná kniha nám dává příležitost zamyslet se a porozumět neklidnému dítěti.
Učí nás chápat jeho chování jako neverbální sdělení o jeho případné tísni, která se nemusí nutně projevovat vnějším smutkem.
Po dobrém, nebo po zlém?
Zdeněk Matějček
Autorem je uznávaný odborník z praxe. Jeho zkušenosti podpořené soustavným výzkumem jsou obsaženy v této publikaci.
Význam odměn a trestů je ve výchově zřejmě stále stejný. Jen v různých dobách a společnostech se jedno nebo druhé více nebo méně uplatňuje, zdůrazňuje, hlásá a praktikuje.
Pozitivní výchova sourozenců v rodině
Jan Čapek a Markéta Čapková
Tato kniha manželů Čapkových vychází z principů vzájemného respektu mezi rodiči a dětmi, a představuje postupy výchovy ve smyslu pozitivního působení.
V jednotlivých kapitolách autoři uvádí základní důvody, proč děti zlobí a jak zlobení předcházet. V neposlední řadě odpovídá na otázky, jak řešit sourozenecké spory.
Respektovat a být respektován
Pavel Kopřiva, Jana Nováčková, Dobromila Nevolová, Tatjana Kopřivová
Jak propojit myšlenky o respektu k dětem, když je chceme upozornit na nepořádek v pokoji, nevhodné chování nebo pozdní příchod?…
Jakmile se situace promění v boj o moc, není už dobré řešení. Ať vyhraje dítě, nebo dospělý, obojí je vlastně špatně. Dítě si jen potvrdilo, že jde hlavně o to vyhrát, nikoliv se chovat správně.
V této knize najdeme možnosti jak zacházet se svobodou osobnosti své i našich dětí.
Rodiče určují hranice
Jan-Uwe Rogge
Autor působí jako poradce v oblasti komunikace a rodinného poradenství. Tato kniha je úspěšným pokračováním prvního dílu s názvem Děti potřebují hranice.
Najdete zde odpovědi na otázky, které si klade snad každý
rodič – Je možné vychovávat partnersky a přitom zůstat autoritou? Jaké jsou rozdíly mezi důsledností a používáním trestů? Jak dítě ovlivňuje rozdílný rodičovský styl otce a matky?
Toto a ještě trochu více Vám kniha pomůže poodkrýt.
Rodiče, nebojte se říkat NE
Patrick Delaroche
,,Je zakázáno zakazovat“ – na tento paradox narážíme v současné výchově docela často. Zkušenosti i klinické pozorování v protikladu k tomu dokazují, že všechny děti pro své zdravé formování potřebují hranice.
V knize se můžete dočíst, jak hranice stanovit a dodržovat. Požadavek pevné výchovy se tak může stát cestou k moudrému porozumění mezi Vámi a Vašimi dětmi.
Vaše dítě ve věku od 3 do 6 let
Anna Bacus
Autorka této knihy je doktorkou psychologie, autorkou mnoha knih o výchově dětí a v neposlední řadě matkou dvou dětí. Tato kniha slouží jako praktický rádce pro rodiče, který sleduje vývoj dítěte po vývojových stadiích od tří do šesti let. V každé z jednotlivých kapitol se autorka věnuje vývoji osobnosti , fyzickému a jazykovému vývoji, sociabilitě, a uvádí mnoho praktických rad z běžného života.
Žárlivost a rivalita
Danielle Dalloz
Autorka této publikace je psycholožkou a terapeutkou s mnohaletou praxí v poradně pro výchovné a rodinné vztahy. Problémy s rivalitou mezi sourozenci dokáží negativně ovlivnit každou rodinu. Rozdíl mezi zdravou šarvátkou a možným problémem nám odhalí autorka při nejrůznějších konkrétních příkladech z vlastní praxe.

Soubory ke stažení