Program zdravého stravování

Snažíme se, aby si děti jídla vážily, dokázaly si jej vychutnat a věděly, odkud jídlo pochází a jak vzniká. Pomáháme dětem v rozvoji dovedností a návyků, které budou potřebovat ke zdravému, úspěšnému a udržitelnému životu.

  • Nabízíme dětem jídlo, které je chutné, zdravé a připravené z kvalitních surovin.
  • Jídla podávaná dětem neobsahují žádné nežádoucí přísady.
  • Většina pokrmů je vyrobena z čerstvých, nezpracovaných surovin či potravin, polotovary používáme jen zcela výjimečně.
  • Pomáháme dětem získat představu o tom, odkud jídlo pochází a jak se pěstuje nebo vyrábí.
  • Pěstujeme na školní zahradě ovoce a zeleninu a vítáme zapojení rodin do našich činností.
  • Organizujeme výlety na farmy.
  • Připravujeme s dětmi jednoduché pokrmy.
  • Podporujeme děti v samostatnosti při servírování jídla.
  • Doslazované nápoje jsou nahrazeny nápoji neslazenými.
  • Děti a pracovníci mateřské školy mají přístup k pitné vodě dle svých potřeb po celý den pobytu ve školce.
  • Každé dítě dostává porci s respektem k jeho skutečným potřebám a chutím.
  • Respektujeme potřeby strávníků se specifickou dietou tím, že jim školní jídelna umožní ohřátí z domu doneseného dietního pokrmu (na základě lékařského doporučení).
  • Vedeme děti k zásadám a kultuře správného a zdravého stolování.
  • Pracovníci školní jídelny se zapojují do vzdělávacích a osvětových akcí a jsou alespoň jednou ročně vzděláváni v oblasti zdravé výživy a vaření.

Naše příspěvky na blogu projektu Skutečně zdravá školka ZDE

Z čeho také vaříme

BELUGA – ČERNÁ ČOČKA

Černá čočka beluga patří mezi potraviny s vysokou nutriční hodnotou. Na 100 g má dvojnásobné množství bílkovin (24 g) než třeba tofu (10 g), spoustu vlákniny a její černý pigment obsahuje antioxidanty, které se nacházejí ve velké míře v bobulovém ovoci (například v borůvkách a ostružinách). Je také dobrým zdrojem vitamínů B a minerálů (například železa a hořčíku).

Její chuť je lehce nasládlá a jemně oříšková.

TOFU

Tofu má vysoký obsah bílkovin, které jsou v sóji, na rozdíl od ostatních luštěnin, dobře stravitelné.

Výhoda tofu je také v tom, že neobsahuje nasycené mastné kyseliny a cholesterol jako maso. A tak je pro zdraví mnohem vhodnější. Naopak obsahuje prospěšné nenasycené mastné kyseliny a vlákninu. Také se v tofu ukrývají vitaminy skupiny B a minerální látky, jako je vápník, železo a hořčík.

ŠMAKOUN

Šmakoun se vyrábí originální, patentově chráněnou českou technologií , z čistého vaječného bílku jeho tepelnou úpravou bez chemických látek a konzervantů.

Šmakoun je plnohodnotná potravina s vysokým obsahem kvalitní živočišné bílkoviny, bez tuků, cholesterolu, lepku, s minimem sacharidů a s nízkou energií. Díky pestrosti nabídky Šmakouna od ochucených plátků, přes Štíhlé nudle až po potraviny, v nichž je Šmakoun obsažen (masné výrobky, sladké krémy), jej můžete používat denně, aniž by se vám přejedl. Prakticky jím doplňujete a vylepšujete své tradiční recepty.

CIZRNA

Cizrna, známá také pod názvem římský hrách, je jednou z nejkvalitnějších luštěnin.
Semena cizrny obsahují velké množství polysacharidů, vlákniny, bílkovin, vápníku, draslíku a železa. Dále má vysoký podíl nenasycené mastné kyseliny linolové, která účinně snižuje hladinu cholesterolu. Obsahuje také značné množství vitamínu B15, který je velmi účinným antioxidantem a podílí se na zpomalování procesu stárnutí.

Kromě výše zmíněného je cizrna také kvalitním zdrojem vitamínu E, který zvyšuje obranyschopnost organismu. Má blahodárné účinky na štítnou žlázu, posiluje srdce, prospívá vlasům i kůži, obsahuje protirakovinné látky a značné množství kyseliny listové, prospívající těhotným ženám. Zmíněná kyselina linolová, taktéž obsažená v cizrně, patří k tzv. Omega 6 mastným kyselinám a pomáhá předcházet kardiovaskulárním onemocněním.

BULGUR – NALÁMANÁ CELOZRNNÁ PŠENICE

Nalámaná celozrnná pšenice, která se používá jako součást pokrmů. Bulgur je již předvařený, což usnadňuje jeho další využití v kuchyni. Je možné ho jen nechat nabobtnat ve vodě a smíchat s dalšími ingrediencemi bez následného tepelného zpracování. Dá se využít v řadě zeleninových nebo masitých jídel.
Bulgur je lehce stravitelný a má příznivé nutriční složení, protože obsahuje vlákninu, vitamíny a minerály. Obsahuje vitamín A, hořčík, fosfor a železo.
Bulgur podporuje činnost střev a zlepšuje funkce nervové soustavy. Jeho výhodou je fakt, že obsahuje pouze malé množství tuku (asi 3 g tuku ve 100 g uvařeného bulguru).

KUSKUS – TVRDOZRNNÁ PŠENICE

Kuskus je velmi výživná těstovina. Dobře zasytí a přitom je lehký. Tvrdozrnná pšenice se zalije slanou vodou a následně drtí, suší a prosívá tak dlouho, až vykrystalizují kuskusová zrna. Drobné žluté kuličky se následně vaří v páře nad hrncem a poté jsou vysušeny.
Lepší je celozrnný kuskus, který se vyrábí z celých zrn, a tudíž obsahuje spoustu cenných látek obsažených právě v obalových vrstvách zrna včetně vlákniny. Kuskus obsahuje vlákninu, uhlohydráty, bílkoviny, vitamíny skupiny B, vitamin E, vápník, železo a fosfor.

Kuskus můžeme v podstatě použít všude tam, kde používáme rýži. Příprava zabere jen několik minut, výhodou je, že se nemusí vůbec vařit.

JÁHLY – LOUPANÉ PROSO

Jáhly mají vysoký obsah fosforu, dále jsou bohaté na hořčík, měď, vápník a vitaminy sk. B. Jáhly tedy působí proti depresím a únavě. Léčí žaludek, slinivku i slezinu, a proto jsou vhodné při cukrovce. Svým vysokým obsahem železa jsou výbornou potravinou pro chudokrevné děti i dospělé. Bohatostí minerálů jsou vhodné při stavech vyčerpanosti, po nemocech a úrazech, pro dietní stravu při alergiích, poruchách trávení.

Významnou předností jáhel je, že nevyvolávají alergické reakce u konzumentů a intolerancí lepku, proto jejich význam v poslední době narůstá. Jsou tedy přirozeně bezlepkové a jako jediná obilnina působí v našem organismu zásadotvorně. Z hlediska trávení jsou vhodnější pro kombinaci s ovocem než rýže.

POHANKA

Pohanka má vysoký obsah lehce stravitelných, plnohodnotných bílkovin podobných živočišným (zvláště aminokyseliny lyzin, metionin a tryptofan). Má příznivé složení vysoce kvalitních tuků, obsahuje zejména kyselinu linolenovou, která pomáhá snižovat koncentraci cholesterolu v krvi a snižuje srážení krve v cévách. Nejdůležitější látka, kterou pohanka obsahuje je rutin (vitamin P), který podporuje vstřebávání vitamínu C a příznivě ovlivňuje naše cévy, stav krevních tepen a vůbec celý cévní systém, regeneruje jaterní buňky. Je přirozeně bezlepková. Pohanka je také významným zdrojem vlákniny, železa, draslíku, fosforu, mědi a vitaminu P,E a sk. B

ŠPALDA – PŠENICE

Pšenice špalda je jednou z nejstarších kulturních obilovin.
Špaldové zrno má vysoký obsah tzv. „pomalých“ sacharidů (pomalu se vstřebávajících). Špalda je ceněna především pro vysoký obsah kvalitních rostlinných bílkovin.

Klíček špaldy je významným zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitaminů a to zejména skupiny B, rostlinných enzymů, a dalších cenných látek, zejména: fosfor, hořčík, měď a zinek. Dále pak obsahuje látku zvanou Thiokyanát, který spolu s beta karotenem působí regeneračně na tělní buňky a chrání proti infekcím. Vláknina obsažená ve špaldě, má jemnou strukturu vláken a podporuje trávení a střevní peristaltiku.

Špaldová mouka, ačkoliv je celozrnná, vypadá velmi světlá, skoro jako bílá mouka. Její nutriční hodnota dalece přesahuje mletou bílou mouku. Špalda poskytuje především celozrnnou mouku. Ta se od bílé mouky liší tím, že je při mletí zpracováno celé vyčištěné zrno. V mouce jsou tak zachovány obalové vrstvy a klíček, které obsahují nejvíce cenných látek.

Špaldě jsou připisovány pozitivní účinky na stimulaci imunitního systému. Zároveň je špalda lehce stravitelná a má mnohem nižší toxicitu pro choulostivé jedince, alergické na lepek. V některých případech alergii vůbec nespouští.

Soubory ke stažení